Mohandas College of Engineering & Technology

Placement 2016

TCS 

Sl.No             Name                            Branch
1 Vandana Premnath                               BT
2 Sruthi Nair                               MCA
3 Swathi S                               MCA
4 Anjana S                               CSE
5 Ashik A                               CSE
6 Devika R S                               CSE
7 Haritha Kurup P S                               CSE
8 Madhav Warrier                               CSE
9 Ranjana B S                               CSE
10 Retheesh R V                               CSE
11 Sabari V I                               CSE
12 Sachin S                               CSE
14 Aswathy P                               ECE
15 Varsha Unnikrishnan                               ECE
16 Abhirami Manikantan                               ECE
17 Anulakshmi G                               ECE
18 Athira O K                               ECE
19 Athira S                               ECE
20 Hariram C                               ECE
21 Lekshmi A J                               ECE
22 Lincy B                               ECE
23 Vignesh Subramanian                               ECE
24 Nithin A B                               ECE
25 Nivetha V                               ECE
26 Gokul Nair                               ECE
27 Akhila S A                               IT
28 Anoop A S                               IT
29 Diljitha Prasad                               IT
30 Rakend R V                               ME
31 Salman                               ME
32 Anand Vinayak                               ME
33 Arjun Babu                               ME
34 Anand Dev V S                               CSE
35 Meera V J                               CSE
36 Ceeshma S                               CSE
37 Angela Clare Paul                               CSE
38 Rahul H S                               IT
39 Ajay Das                               ECE
40 Aslaha A. R.                               EEE
41 Reshma Chandramohan                               EEE

IBS 

Sl.No             Name                                                Branch
1    Sreenath S                                                      ME
2    Revathy B R                                                      IT
3    Sooraj V S                                                     EEE

 WIPRO 

Sl.No             Name                                                Branch
1    Rijo Robins                                                   MCA
2    Saranya J S                                                   MCA
3    Vani V K                                                   MCA
4    Aiswarya M P                                                   MCA

 ZIFO 

Sl.No             Name                                                Branch
1    Ardra Narayan                                               BT&BCE

 HCL

Sl.No Name                           Branch
1 Anand Deve V S                            CSE
2 Meera V J                            CSE
3 Niveed Dileep                            CSE
4 Adithya Thambi                            ECE
5 Ashhad Kalam                            ECE
6 Azad Shahul Hameed Subair                            ECE
7 Meera S Babu                            ECE
8 S Advaith                            ECE
9 Sruthy S                            ECE
10 Vaishnav S Raj                            EEE

VEE TECHNOLOGIES

Sl.No Name                               Branch
1 Rohin Maria Mathew                                BT & BCE
2 Sreelekshmi S                                BT & BCE
3 Sibly V                                BT & BCE
4 S Maneesha                                BT & BCE
5 Faseela R                                BT & BCE
6 Nithin C Sathian                                BT & BCE
7 Jisha Thomas                                BT & BCE
8 Arya T Dharan                                BT & BCE
9 Aysha Irfana M                                BT & BCE
10 Sariga K                                BT & BCE
11 Aparna Pradeep                                BT & BCE
12 Nahida Nazeer                                BT & BCE
13 Nina Jayakumar Devan                                BT & BCE
14 Neethu Thulasi                                BT & BCE
15 Navya Krishnan                                BT & BCE
16 Priyanka D N                                 BT & BCE
17 Bony Baby                                 MCA
18 Vinayak Gopal                                 MCA

 SPERIDIAN

Sl.No Name                                            Branch
1 Vijay Krishana V S                                           CSE
2 Akshay Anil Sree                                           ME
3 Hiba S                                           ME

ALLIANZ CORNHILL

Sl.No Name                                                            Branch
1 Divya K V  CSE
2 Naima Zakir  IT
3 Nina Jayakumar  BT
4 Atul Natesh  CSE

SUTHERLAND

Sl.No Name                                                                Branch
1 Naveen Venu CSE
2 Mubeen M. Maheen CSE
3 Karun M CSE
4 Shreyas M A EEE
5 Joe Jacob IT
6 Aswathy Nair V S IT
7 Maneesha M S IT
8 Aparna Pradeep BT & BCE
9 Bony Baby MCA
10 Navya Krishnan BT & BCE
11 Priyanka D N BT & BCE
12 Rohin Mathew BT & BCE
13 Sreelekshmi S BT & BCE
14 Atul Natesh CSE
15 Farsana Khadar J CSE
16 Harishma Gopan CSE
17 Nandu R.Nair CSE
18 Nived Dileep CSE
19 Pranav G.S CSE
20 Sherlin Thomas CSE
21 Sreejith B S CSE
22 Mahesh Ramachandran EEE
23 Ashhad Kalam ECE
24 Azad Shaul ECE
25 Shemeer Rawther S ECE
26 Vishnu P.Vijayan ECE
27 Akhila R IT
28 Jithin George Xavier IT
29 Naima Zakhir IT

RADVIEW

Sl.No Name                                                                Branch
1 VAISHNAV S RAJ EEE
2 DRISHYA B L CSE
3 NANDU R NAIR CSE
4 NIVED DILEEP CSE
5 DHANYAKRISHNAN S CSE
6 FEYA ANTONY CSE
7 KARTHIKA A CSE
8 ROHINI J IT
9 NITHIN B SREEKUMAR IT

PIVOT SYSTEMS

Sl.No Name                                                                Branch
1 DRISYA B L CSE

EVOBI AUTOMATIONS PVT LTD

Sl.No Name                                                                   Branch
1 CARMAL SHAKTHAN CSE
2 FARSANA KHADAR J CSE
3 NANDU R NAIR CSE
4 NIVED DILEEP CSE
5 SOUMYA S MURALI CSE
6 VISHNU U CSE
7 AISWARYA C M CSE-M.TECH
8 ARAVIND J ECE
9 ASHHAD KALAM ECE
10 PRAVIN VINOD ECE
11 AKHILA R IT
12 NAIMA ZAKHIR F IT
13 BONY BABY MCA
14 DANNY VARGHESE MCA
15 Reshma Sunil BT & BCE
16 Vishnu P Vijayan ECE
17 Aswathy Pradeep S ECE
18 Hridhya N K ECE

 ASSURETECH

Sl.No Name                                   Branch
1 Drisiya B L                                       CSE
2 Greeshma B H                                       CSE
3 Harishma Gopan                                       CSE
4 Nived Dileep                                        CSE
5 Kajal N.S                                        CSE
6 Megha Nair S                                        ECE
7 Shemeer Rawther S                                        ECE
8 Rohini J                                         IT

  CRIAMOS ENGINEERING PVT LTD

Sl.No Name                                            Branch
1 Adarsh Krishanan                                              ME

 MORRIS CONSULTANCY (FINWARE)

Sl.No Name                                                    Branch
1 Nandu R.Nair                                                      CSE

 TATA ELXSI

Sl.No Name                                                    Branch
1 Harishma Gopan                                                      CSE

Leave a reply

Events @ MCET
  • Indoor basketball court and gym Inaguration
  • MCET’s World education day rally at Anad
  • Secretary, Madam Rani Mohandas Inaugurating zero gravity 2015
  • A Snap from inaugural ceremony of Illiminati’14
  • Shri. G. Mohandas, Chairman MCET presenting colloquium proceedings to Dr.Achuthsankar.S Nair
  • Students performing a patriotic dance on Arts day celebrations
Placements by
Find us on social media